خانه / بخشنامه های کامیون / شرایط واردات کامیون از سوی گمرکات اعلام شد

شرایط واردات کامیون از سوی گمرکات اعلام شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گمرک جمهوری اسلامی در بخشنامه‌ای در باره شرایط واردات کامیون اعلام کرد، در متن این بخشنامه آمده است:  به پیوست تصویر نامه شماره 481-210/92 مورخ 4اردیبهشت 92 به انضمام تصویب‌نامه شماره 202282/ت47268هـ مورخ 13دیماه 90 هیات وزیران موضوع آئین نامه اجرایی بند (هـ) ماده 163 قانون برنامه پنجم توسعه جهت اطلاع و اقدام به شرح ذیل ارسال می‌شود.

خواهشمند است دستور فرمائید بر اساس مفاد تصویب نامه و پس از ارائه ثبت سفارش معتبر و رعایت کامل مقررات امور گمرکی اقدام لازم معمول نمایند.

1- شرکتهای حمل و نقل جاده ای ایرانی جهت واردات کامیون مورد نیاز خود می بایست به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراجعه و سپس جهت اخذ ثبت سفارش به سازمان های صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند.

2- مشخصات مندرج در ثبت سفارش های ارائه شده می باید دقیقاً مطابق با مشخصات کامیون های وارده اعم از تیپ موتور، سال ساخت و مدل باشد.

ثبت سفارشهای ارائه شده از محل این مصوبه صرفا جهت کامیونهای با ظرفیت بیش از ده تن است.

3- شرکت های حمل و نقل حائز شرایط باید به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مراجعه تا ضوابط تائید و تشخیص تدوین شده را دریافت نمایند. کامیونهای وارداتی شرکتهای حمل و نقل داخلی دارای شرایط زیر باشند :

الف) سال ساخت آنها کمتر از سه سال باشد.

ب) کامیوهای وارداتی می بایست دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش، انطباق با استانداردهای آلایندگی شورای عالی حفاظت محیط زیست، استاندارد اجباری و انطباق با معیارهای مصرف سوخت باشند.(ضوابط فنی خودروهای موصوف در هر مورد می باید از طریق این مرکز به آن گمرک ابلاغ شده باشد)

ج) شرکتهای ایران حمل و نقل جاده ای در صورت ارائه گواهی اسقاط کامیوهای فرسوده با عمر بیش از 25 سال، ازستاد مدیریت حمل و نقل سوخت و تائید این مرکز در هر مورد به ازای هر کامیون مشمول بیست و پنج درصد تخفیف در سود بازرگانی واردات یک دستگاه کامیون با ظرفیت حداکثر سه تن، بالاتر از کامیون اسقاط شده می شوند.

د)ارائه گواهی از سازمان راهداری وحمل و نقل جاده ای مبنی بر اینکه کامیون های موصوف از مشخصات فنی و ضوابط کاربرد جاده ای برخوردار باشند.

بدیهی است واردات کامیون به نام شرکت ایرانی حمل و نقل جاده ای صورت می گیرد و کامیونهای وارداتی تا پنج سال از تاریخ ترخیص، تنها به سایر شرکتهای حمل و نقل جاده ای قابل واگذاری خواهند بود و مراتب می بایست توسط گمرک محل با درج در پروانه گمرکی به نیروی انتظامی یادآوری گردد و ارائه ثبت سفارش معتبر شرکتهای حمل و نقل پس از ابلاغ ضوابط فنی کامیونهای مربوطه (بندهای 3 و 4) توسط این مرکز به گمرکات اختصاصی قابلیت اجرایی دارد.

بدیهی است بخشنامه موصوف صرفاً جهت گمرکات اختصاصی خودرو بوده و برای سایر گمرکات جهت اطلاع است.

2013-10-22-095

 

درباره‌ی مدیر سایت

مدیر سایت
.